خرید عسل

بازدید: 126 بازدید
خرید عسل

همه چیز درباره خرید عسل و فروش عسل | عسل را می‌توان یکی از شگفت‌ انگیزترین خوراکی های موجود روی کره زمین دانست. این ماده خوراکی از یک سو دارای فواید زیادی برای بدن ماست که در ادامه به آن ها می پردازیم. از سویی دیگر طعم خوبی دارد، پس با همین دو ویژگی نیز نیمی از راه محبوبیت را رفته است.

این خوراکی طبیعی فاسد نشدنی به صورت سنتی از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. امری که سبب می شود تا این یادگاری خوردنی که از نیاکانمان به جای مانده است امروز به سفره یا میز صبحانه ما راه پیدا کند. در طب سنتی و اسلامی به کرّات از آن یاد شده است؛ کمااینکه سوره نحل به طور مستقیم به زنبور عسل و دانستنی هایی در مورد آن اشاره دارد.

از این گذشته آیات و روایات پرشماری در خصوص فواید مصرف عسل وجود دارد. این در حالیست که این آموزه ها هیچ منافاتی با علم روز نداشته و هر روز یک خاصیت جدید از این محصول شگفت انگیز به دست می‌آید. با عنایت به این مقدمه ما قصد داریم در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ دهیم:

  • عسل چگونه تولید می‌شود؟
  • مهمترین فواید عسل چیست؟
  • یک عسل خوب چه ویژگی هایی دارد؟
  • برای خرید عسل خوب به کی یا کجا مراجعه کنیم؟
  • با چه معیارهایی بهترین سامانه آنلاین فروش عسل انتخاب کنیم؟

برای دریافت پاسخ این سوالات، تا انتها با ما همراه باشید:

 

انواع زنبورهای حاضر در کندو

همه ما می دانیم که عسل ها در کندوهای طبیعی و توسط زنبورهای عسل به عمل می آیند. اما برای اینکه با این روند بهتر آشنا شویم، لازم است تا اندکی اطلاعات خود را در خصوص فضای داخل کندوها افزایش دهیم.

انواع زنبورهای حاضر در کندو

زنبور ملکه

در کندوها 3 دسته زنبور زندگی می‌کنند. نخست زنبور ملکه که زنبوریست ماده، وظیفه تخم ریزی داشته و به محض اینکه پس از چند سال بازدهی خود را از دست دهد با ملکه دیگری جایگزین می‌شود. نحوه جابجایی این دو ملکه نیز بسیار جالب است. در زمان‌هایی که زنبورهای کارگر حس کنند که ملکه فعلی دیگر توانایی تخم ریزی نداشته و در عین حال جانشین وی آماده است، با پرتاب گلوله هایی مومی وی را مدفون کرده، می کشند و از کندو بیرون می اندازند و بدین ترتیب سلطنت جانشین وی آغاز می‌شود.

در مواردی که این ملکه سرحالتر از این باشد که بازنشسته شود و در عین حال توطئه گران نیز نتوانند وی را بکشند، به همراه چند زنبور نر و کارگر از کندو فرار می کنند و در گوشه ای از طبیعت یک کندوی کوچک به اندازه نیاز خود برپا می کنند.

چند نکته جالب دیگر:

  • به این دسته از زنبورها، زنبور فراری می‌گویند.
  • عسل ‌های وحشی کار دست این زنبورهاست.
  • خیلی از زنبورستان های پرورش و فروش عسل با جذب این ملکه های فراری کار خود را آغاز کرده‌اند و بزرگ شده‌اند.

زنبور نر

در ادامه زنبورهای نر یا دِرون ها را داریم! به طور خلاصه کارشان خوردن، خوابیدن و آمیزش با ملکه است. تعدادشان از زنبورهای کارگر به مراتب کمتر بوده و از آنجایی که ادامه حیات کندو به آن‌ها وابسته است بسیار مورد توجه و پذیرایی قرار می‌گیرند. اگر فکر می کنید این زنبورها خیلی خوشبخت هستند باید بگویم تا انتهای ماجرای آن‌ها صبر کنید. با فرا رسیدن زمستان، همه خانه های کندوها با عسل یا لارو پوشیده شده و فضا برای زندگی زنبورها بسیار کم است.

اینجاست که زنبورهای نر را که دیگر کارایی خاصی ندارند و به زودی با زنبورهای تازه متولد جایگزین می شوند را از کندو اخراج می کنند. قسمت بد سرنوشت آن ها این است که فاقد نیش هستند پس بسیار آسیب پذیرند. توانایی جمع آوری گرده و شیره گیاهان را ندارند (چون نه تجربه این کار را دارند و نه از نظر بیولوژیکی برای این کار آفریده شده‌اند) پس گرسنه می مانند و نهایتاً در برابر سرمای هوا مقاوم نیستند و در فضای خارج کندو به سرعت از بین می روند.

زنبور کارگر

زنبور کارگر

تقریباً همه کارهای یک کندو بر عهده زنبورهای کارگر است، زنبورهای پر شمار ماده! از جمع آوری شهد و گرده گل گرفته تا محافظت از کندو و همچنین از حراست و انجام امور مربوط به ملکه گرفته تا تمیزکاری کندو و از همه مهمتر فرآوری عسل کار زنبورهای کارگر است. زنبورهای ماده فقط در فروش عسل کمک نمی‌کنند! :))

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نیش این دسته از زنبورهاست که به امعاء و احشایشان متصل است. فلذا این زنبورهای کارگر هستند که در اثر استفاده از نیششان جان خود را از دست می‌دهند.

نحوه تولید عسل

همانطور که گفتیم همه پروسه تولید عسل بر عهده زنبورهای کارگر است. این موجودات پس از جمع آوری گرده گل‌های مختلف، بواسطه بالا آوری و ترکیب این مواد با آنزیم‌هایی که درون بدنشان قرار دارد عسلی بسیار آبکی و شربت گونه را وارد خانه های شش ضلعی کندو می‌کنند. پس عسل بر خلاف باور بسیاری از مردم مدفوع زنبورها نبوده و به نحوی می‌توان آن را ماحصل نشخوار گرده و شیره گل و گیاهان توسط زنبورها دانست.

رطوبت عسل پس از اینکه شربت های مذکور داخل خانه های کندو جای گرفتند، بواسطه خورده شدن و بالا آوری چندباره توسط زنبورها و همچنین بال زدن های همزمان و پر تعداد این موجودات تا حدود 40% کاهش یافته و به چیزی که سراغ داریم تبدیل می شود. پس از این با مهر و موم شدن هر خانه، غذای زنبورها برای مصرف در فصل سرما ذخیره می‌شود.

زنبورداری

خرید عسل و زنبورداری

همانطور که گفتیم عسل های تولیدی توسط زنبورها غذای مصرفیشان برای زمستان است. در همین رابطه زنبورداران با ایجاد شرایطی مساعد برای زمستان این موجودات (مثلاً بنا کردن کندوها در نزدیکی دشت ها و مزارع که امکان گردآوری شهد در مقدار و با سهولت بیشتری را به عسل‌ها می‌دهند یا قرار دادن ظروف آب شکر یا شربت) بخشی از غذای آن ها را برداشته و با فروش عسل به دست مصرف کنندگان می رسانند.

از آنجایی هر هر کندو توان مشخصی برای تولید عسل دارد، در هر فصل هرچه تعداد این برداشت‌ها بیشتر شود، کیفیت و به فراخور آن قیمت عسل نیز کاهش می‌یابد. در نتیجه هنگام خرید عسل این سوال را از فروشنده بپرسید که عسل مورد نظر برداشت چندم است؟! لازم به ذکر است که برخی تولیدکنندگان کارکشته و مطرح با هماهنگ کردن خود با سایر زنبورداران، همواره موجودی عسل برداشت نخست یا با کیفیت خود را به روز نگه می‌دارند.

انواع عسل از نظر خلوص

عسل وحشی

عسل وحشی عسلیست که ماحصل فعالیت زنبورها در طبیعت و بدون دخالت انسان است. این زنبورها کندوی خود را در اعماق جنگل، شکاف صخره ها و حتی در خرابه هایی که دمای پایینی داشته و در مسیر حرکت مهاجمین نیست می سازند. لازم به ذکر است که این عسل با عسل های طبیعی با کیفیت و پرورشی زنبورداران تفاوت چندانی ندارند.

عسل فرآوری شده

عسل فرآوری

فروش عسل و عمده انگبین با کیفیتی که مصرف می کنیم مربوط به این دسته است. جایی که زنبوردار با ایجاد شرایطی مطلوب برای زنبورهایش عسلی با کیفیت پرورش داده و با توجه به بهاره یا پاییزی بودن عسل یا برداشت اول یا چهارم و پنجم بودن آن، محصول مورد نظر را قیمت گذاری می‌کند.

عسل تغذیه‌ای

آماده‌سازی غذا برای زنبور عسل به طور کلی بد نیست؛ مثلاً در زمستان جان آن ها را در برابر اتلاف بر اثر گرسنگی نجات می دهد. اما افراط در این کار باعث تولید عسلی کم کیفیت می شود. در همین رابطه عسل تغذیه ای عسلیست که در روند تولید آن زنبوردار آب شکر و شربت های مشابه را در نزدیکی کندو قرار می دهد. بدین ترتیب زنبورهایی هم که این منبع تغذیه را پیدا می کنند به جای طی مسیری طولانی از همان منبع تغذیه مصنوعی سیراب می‌شوند. بدیهیست که این عسل به دلیل اینکه ماده اولیه آن به جای قند گیاهی مثل فروکتوز قندی مثل گلوکز است کیفیتی کمتر از نمونه طبیعی خود دارد.

عسل تقلبی

این نوع عسل‌ ها تنها نام عسل را یدک می کشند و بیشتر از اینکه عسل باشند، مربا هستند. در پروسه تولید آن‌ها از وجود هیچ زنبوری استفاده نشده است. عسل های تقلبی در حقیقت نوعی شربت غلیظ یا شیره میوه‌ مانند شیره انگور، خرما، کشمش، توت و… یا ترکیبی از مواد گلوکزی مثل آب و قند، آب‌میوه‌ها و عسلک هستند. ممکن است برای اینکه ته مزه عسل داشته باشد کمی عسل طبیعی به آن اضافه شده باشد اما به طور کلی نه خواص آن را و نه قیمت خرید عسل را دارد.

مهمترین فواید خرید عسل و مصرف آن

فواید عسل آنچنان زیاد است که می‌توان در باب آن کتاب ها نوشت. به همین منظور سعی می کنیم در ادامه به طور خلاصه به مهمترین فواید مصرف این محصول اشاره کنیم:

خواص توضیحات
بهبود سلامت قلب و عروق آنتی اکسیدان، فلاونوئید و پلی فنولیک‌های موجود در عسل به کاهش کلسترول‌های بد (LDL) کمک می‌کنند و از انعقاد خون و تجمع پلاکت‌ها که عامل اصلی ایجاد بیماری‌های قلبیست جلوگیری می نمایند.
ضد باکتری جلوگیری از تکثیر و رشد باکتری ‌ها – کمک به نابودی آن‌ها
کمک به دستگاه گوارش کمک به هضم راحت‌تر غذا – بهبود جذب غذا
فایده ویژه برای معده جلوگیری از بازگشت اسید معده به مری – تسکین‌دهنده رفلاکس اسید معده و سوزش آن
رفع آلرژی کاهش علائم آلرژی و دارای خواص ضد التهابی

سایر خواص خرید عسل

تأمین انرژی بدن منبعی از قندهای فرآوری‌نشده که با داشتن مقدار کربوهیدرات بالا به افزایش انرژی بدن کمک می‌کند. در همین رابطه نباید از سرعت زیاد هضم یا تجزیه و جذب عسل غافل شد.
تقویت حافظه وجود آنتی‌‌اکسیدان‌ در عسل به تغذیه سلول‌های مغز کمک می کند.
سلامت پوست وجود هومکتانت در عسل که به مرطوبیت پوست و از حذف باکتری‌‌های عامل آکنه کمک می کند.
بهبود زخم و سوختگی عسل بواسطه آنتی‌ بیوتیکی که دارد باعث تسکین زخم‌‌ها و درمان سوختگی‌‌ها می‌شود.
کمک به درمان چشم مصرف عسل به تسکین آب مروارید و ناراحتی‌های مختلف قرنیه چشم کمک می‌کند.
خواص ویژه برای آقایان تقویت قوای جنسی مردان و کمک به تولید تستوسترون بیشتر در آنان
خواص ویژه برای بانوان تقویت قوای جنسی بانوان و کمک به تولید استروژن بیشتر در ایشان – درمان عفونت‌های قارچی در زنان بواسطه وجود فلاوونوئیدها در عسل
درمان سرفه و گلودرد کمک به بهبود سرفه‌ و گلودردهای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا

خواص عسل برای پوست

پر واضح است که فواید عسل به همینجا ختم نشده و موارد دیگری نیز می‌توان در این باره عنوان کرد. با این حال این خواص و مزایا، موارد شاخصی بود که باید به آن‌ها اشاره می‌شد.

باید به چه نکاتی پیش از خرید عسل توجه کنیم؟

میزان چسبندگی

معمولاً غلظت بالای عسل نشانه مرغوبیت آن است. به همین منظور چند آزمایش ساده برای سنجش این کمیت وجود دارد:

به عنوان مثال می‌توان به بررسی غلظت آن بین انگشتان شست و سبابه اشاره کرد. کشیدگی و قوام عسل بین دو انگشت نشانه مرغوبیت فیزیکی آن است. از سویی دیگر اگر بتوانید آن را از ارتفاعی حدود یک متر درون ظرف دیگری بریزید، نباید منقطع شود و باید به صورت رشته‌ای باریک اما یک تکه به پایین سرازیر شود. نهایتاً می‌توانید مقداری عسل را به همین روش که گفته شد درون یک لیوان آب سرد بریزید، چنانچه این عسل به صورت یک تل در انتهای لیوان انباشته شد و در عین حال تا مدت ها مزه و رنگ آب سرد عوض نشد، می‌توان گفت که عسل مورد نظر محصولی مرغوب است.

تست میزان چسبندگی عسل

پایداری ویژگی‌ها

ویژگی‌های ظاهری عسل نه با گذر زمان تغییر می‌کند و نه بخش‌های مختلف آن (مثلاً ابتدا و انتهای ظرف) با هم تفاوت دارد. در همین رابطه با مشخص کردن دو نقطه مختلف از یک ظرف عسل و سنجش میزان چسبندگی، رنگ، طعم و وزن آن‌ها به یکدستی خلوص آن پی ببرید.

یادمان باشد با گذر زمان میزان چسبندگی، شیرینی، خواص، طعم و عطر عسل طبیعی تغییر نمی‌کند. همچنین همانطور که بالاتر گفتیم عسل طبیعی کپک نمی‌زند و فاسد نمی‌شود. ناگفته نماند این در حالیست که شرایط نگهداری عسل استاندارد باشد. همچنین گرما یا سرمای زیاد بر عسل خوب هم تأثیر منفی دارد؛ در نتیجه موقع تست سعی کنید آزمایش های خود را در دمای استاندارد اتاق انجام دهید.

رطوبت محصول حین خرید عسل

بالاتر به این نکته هم اشاره کردیم که میزان آب عسل‌های طبیعی با توجه به تعداد دفعات بالا آوریشان توسط زنبورها و همچنین بال زدنشان متغیر است اما به طور کلی رطوبت زیادی ندارند. پس آبکی بودن عسل نشانه مرغوبیت کم آن است.

برای سنجش میزان رطوبت عسل به ویژه حین خرید می‌توانیم شیشه عسل را بالا و پایین کنیم. از سرعت بالا و پایین رفتن حباب‌های داخل شیشه می‌توان میزان رطوبت آن را محاسبه کرد. این در حالیست که اگر عسل باز بود، انجام تست های غلظت و چسبندگی هم می‌تواند به ما در تخمین میزان رطوبت عسل کمک کند.

علت تفاوت عسل های مختلف

عطر، طعم و رنگ

می‌دانیم عسل های مختلف به این دلیل با هم تفاوت دارند که زنبورهای تولیدکننده آن ها از گل های مختلف تغذیه کرده‌اند. مثلاً عسل زرشک به عنوان یک محصول تک گیاه عسلیست که زنبورهای تولیدکننده‌اش عمدتاً از شهد و شیره این گیاه استفاده کرده‌اند.

در حالی که در تولید عسل چهل گیاه زنبورها از شهد و شیره چند گیاه استفاده کرده‌اند. با توجه به این مقدمه بدیهیست که عطر، طعم و رنگ همه عسل ها مثل هم نباشد. در نتیجه به طور کلی عطر، طعم و رنگ معیاری وجود ندارد که بتوان به همه عسل ها نسبت داد.

در خصوص مزه عسل های مرغوب می توان گفت که خوردنشان اندکی گلو را میزند و تند است؛ این در حالیست که عسل های نامرغوب یا تقلبی فقط شیرین هستند. از طرفی دیگر عسل مرغوب و طبیعی را نمی توان با شکم خالی و به تنهایی میل کرد. این کار موجب دل درد می شود.

زنبورهایی که از گل‌های معطر همانند گل محمدی، زعفران، اقاقیا تغذیه کرده‌اند عسل های خوشبوتری هم تولید می کنند. این در حالیست که زنبورهایی که کندویشان در مجاورت باغ‌های میوه یا گیاه گون است دارای چنین رایحه‌ای نیستند. شناسایی این بو برای افرادی با شامه تیز بسیار آسان است.

با توجه به اینکه ویژگی های یک عسل مرغوب زیاد است، در یک مطلب جداگانه به بررسی موشکافانه آن خواهیم پرداخت.

کندوی طبیعی عسل

خرید عسل

همه این نکات را گفتیم تا به اینجا برسیم؛ بهترین فروشگاه برای خرید عسل کجاست؟

شاید به عنوان نخستین معیار انتخاب فروشگاه یا برند عرضه عسل کمی بی ربط و حتی بی اهمیت باشد، اما باور کنید اینچنین نیست! سعی کنید عسلی را بخرید که دارای ظرف شیشه‌ای است. عرضه عسلی ولو با کیفیت در ظروف پلاستیکی سبب می شود تا علاوه بر تغییر طعم آن، نگهداری از عسل هم دشوار شود.

پرواضح است که عسل مورد نظر باید همه ویژگی های مثبتی که تا اینجا گفتیم را داشته باشد. در ادامه گفتنیست که از فروشگاه یا برندی خرید نمایید که اطلاعات محصولات را با فراغ بال در اختیارتان قرار می دهد. به عنوان مثال آنالیز محصول را به شما می دهد تا بدین ترتیب بدانید محتویات عسلی که می خرید چیست!

اگرچه تنوع محصولات عاملی مبنی بر خوب یا بد بودن یک عسل نیست، ولی اگر یک نام تجاری عسل هایی با تنوع زیاد فرآوری کرده و بفروش برساند، احتمالاً زیر ساخت های لازم برای انجام این کار را دارد. وجود زنبورستان در سراسر کشور (چون فصل فرآوری عسل های مختلف با یکدیگر یکی نیست)، وجود سیب سلامت و سایر استانداردها که گواهی بر وجود سازوکاری بهداشتی و مورد تائید سازمان غذا و داروست و شبکه پخش گسترده در کل کشور عوامل دیگریست که می‌تواند به انتخاب یک برند فروش عسل کمک کند.

چنانچه از سامانه های آنلاین فروش عسل قصد خرید عسل را دارید، توجه داشته باشید که فروشگاه مذکور دارای ای – نماد یا اعتماد الکترونیکی باشد. شما می توانید با کایک بر روی این نماد که نمونه آن در انتهای همین صفحه وجود دارد، به اعتبار فروشنده برخط پی ببرید.

سخن آخر در خصوص فروش عسل

ما در فروشگاه عطارمارکت عسل های فروردین که از همه فیلترهای فوق عبور کرده‌اند را عرضه می کنیم. شما می توانید با مراجعه به صفحه هر محصول، علاوه بر کسب اطلاعاتی بیشتر در خصوص فروش عسل ، محصولات مذکور را در دو وزن مختلف خریداری نمایید.

دسته‌بندی عسل ها
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت